• ثبت نام

شهرستان رودسر، از شمال به دریاچه خزر، از جنوب به رشته کوههای البرز، از شرق به رامسر و از غرب به املش و لنگرود منتهی می‌شود. قسمت های کوهستانی شهرستان رودسر، زیبا و خوش آب و هوا می‌باشد. قسمت شمالی این شهرستان که در حاشیه جنوبی دریای خزر و منطقه جلگه ای قرار گرفته‌، مرطوب می‌باشد. رودخانه پلرود، با شاخه‌های کیارود و شیرا رود، در این شهرستان جریان دارد. شهرستان رودسر، دارای چهار بخش کلاچای، چابکسر، رحیم آباد و رودسر و ۱۰ دهستان است. قومیت مردم رودسر، گیلک است که به زبان های فارسی و گیلکی با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) تکلم می‌کنند. مذهب مردم رودسر، شیعه دوازده امامی است. مردم شهرستان رودسر از ۳ تیره هستند: گیلک ها، گالش ها و مهاجرین. مهاجرین رودسر را اغلب سادات و علویون تشکیل می دهند که در زمان حکومت آل بویه به رودسر مهاجرت کردند. مردم شهرستان روسر، دارای عواطف دینی و پایبند به اصول مذهبی (طوری که گیلانی ها، شهر رودسر را قم گیلان می‌شناسند) می‌باشند. این مطلب را رابینو در کتاب «ولایات دارلمرز گیلان»، بدین صورت نقل کرده‌است: مردم رودسر، به ملایمت طبع و علاقه‌مندی به مذهب معروف می‌باشند.
از جمله نقاط دیدنی در این شهرستان، ساحلی به طول 40 کیلومتر است که به دلیل نزدیکی کوه با دریا، در این منطقه جغرافیائی، چشم‌انداز زیبائی را به خود اختصاص داده‌است. پل تاریخی تمیجان، از آثار دوره صفوی، مسجد تمیجان از آثار دوره خاندان کیا، گنبد پیرمحله در روستای پیرمحله ماچیان و قلعه بندبن، واقع در منطقه قاسم آباد از مهمترین آثار باستانی شهرستان رودسر می‌باشند. منطقه تفریحی اشکور در ارتفاعات ییلاق شوئیل، آسمانرود مایستان پایین و روستای کاکرود با آسیاب های آبی از سایر مناطق گردشگری این شهرستان هستند. عمارت شهرداری رودسر یکی از آثار تاریخی این شهرستان می باشد. این عمارت مربوط به دوره پهلوی اول است که در جنوب غربی میدان امام واقع شده و این اثر در تاریخ ۲ بهمن ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۷۸۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
شهرستان املش در استان گیلان قرار دارد و از سمت شمال و شرق با شهرستان رودسر، از سمت جنوب با شهرستان سیاهکل و از سمت شمال غرب و غرب با شهرستان لنگرود همسایه است. جاذبه‌های طبیعی این شهرستان با مناظر چشم نوازش در مناطق کوهستانی (ییلاقی) و مناطق پست جلگه‌ای به یقین اگر با سعی و تلاش مسئولان منطقه در شناساندن این جاذبه‌ها به هموطنان باشد باعث رونق گردشگری و توریسم در املش خواهد شد. این شهرستان زیبایی گیلان با سرمایه گذاری بخش خصوصی و همیاری و پشتیبانی بخش دولتی می‌تواند به بخش مهم گردشگری و توریسم استان تبدیل شود. شهرستان املش دارای مناطق زیبا و جذابیت خاصی برای گردشگران داخلی و خارجی است، مناظر طبیعی در این شهرستان نگاه هر دوست‌دار طبیعت را به شدت مجذوب خود می‌کند. مسافران نوروزی و گردشگرانی که برای فرار از زندگی شهری به سوی طبیعت کشیده می‌شوند، می‌توانند شهرستان املش در استان گیلان را به عنوان مقصد سفر انتخاب کنند. املش در فصل بهار بهترین وضعیت جغرافیایی را دارد، فضای سرسبز و دلنشین کوه ها و جنگل های سرسبز آن لطافتی خاص به روح های لطیف انسان‌ها می‌دهد.
فهرست جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی شهرستان املش عبارتند از:
برج تاریخی میل امام با ارتفاع هفت متر، خانه های قدیمی خاندان صوفی، قلعه شاه نشین قلعه، بافت تاریخی شهر املش، تالاب زربیجار، مناطق ییلاقی و باغات چای، غار تلاین گورج و هفت خم تله سر، یخچال طبیعی ملجادشت، دهکده ییلاقی، تندرستی خصیب دشت، هلو دشت، چشمه آب معدنی لوزان و بلوردکان گوشه ای از جاذبه های فرهنگی و تاریخی این شهرستان کهن را شامل می گردد.

 

 

تصاویری از شهر ساحلی و تاریخی رودسر